Friday, January 28, 2011

Viimane päev Pärsias

Täna on vaba päeva ja ülendan selle logelemise kauniks kunstiks. Vähemalt nädalajagu pole saanud välja magada ja lihased on eilsest veel väga valusad. Seda sellepärast, et eile käisime Mehdi ja mõnede tema sõpradega Dizinis.


Üldiselt Madise aastatagune kogemus kirjeldab olukorda üsna adekvaateselt ja ma ei hakka pikemalt heietama.


Ma sõitsin seekord suuskadega ja jäin üllataval kombel isegi ellu. Viimane täispikk laskumine (ülevalt tipust kõige alla - ca 4-5km, kõrguste vahe 1 km) võttis küll väga läbi, kuna ei oska väga suuskadega sõita veel ja raiskan metsikult pidurdamise peale energiat. Lähen homme Austriasse ja jään nädalaks - vast seal saab suusatamise paremini selgeks:)


Ja ongi kõik - 5h pärast suundun lennujaama ja homsest algab suusapuhkus Ischgl-is. Tööasjad said üpris viisakasse seisu ja üleüldse vist võib selle Iraani reisiga rahule jääda.

Ja lõpetuseks mõned tähelepanekud/infokillud veel viimastest päevadest:


- Bensiin on siiski natuke kallim kui ma arvasin - 400 toomanit on eritariif, taksod jms. Tavainimesed peavad umbes 700 maksma liitri eest.

- Kinnisvarahinnad on jõhkrad ja kohalike jaoks on üldse kõik jube kallis. Näiteks normaalne 50m2 korter, magalarajoonis, ca 10 km kesklinnast maksab umbes 130 tuhat eurot.

- Autod on ka jõhkralt kallid. Üks /// tüüp ostis just kasutatud Renault Megane (2006), manuaal ja muidu peaaegu plank - 14 tuhat eurot. Eriti kallid on imporditud autod - tollimaks on 100% auto maksumusest. 90% autodest, mis siin ringi vuravad on kohapel koku pandud (uuematest on neil näiteks Mazda 3 kohalik tootmisliin)

- Mošeedel on 2 torni kõrval sellepärast, et see sümboliseerib ülestõstetud kätega liidrit (keskmine kuppel on "pea" ja 2 torni "käed"). Imam Kohmeini mošeel on aga 4 torni ümber. Võibolla tõstis tema jalad ka üles.

- Naised saavad maalt lahkuda ainult siis kui nad on abielus või neil on isa luba (a´la notariaalne, igatahes pidi ilge keberniit olema ka siis kui paps nõus on).

- Sealiha veetakse ikka usinasti sisse, peamiselt Armeeniast. Mingitele vähemustele mingitel tingimustel on see isegi vist lubatud. Igatahes mitmetes väiksemates restoranides pidi head seapraadi pakutama. Menüüs loomulikult ei ole, niiet pead teadma parooli - "metssiga". St, tuleb öelda, et tahad"wild boar steak-i" ja kui neil on siis tuuaksegi (harilikku siga). Kui kõvasti "pork" kisad siis muidugi ei saa midagi.

- Põllumajanduslik dzihaad on jälle esiplaanil! Southern Kerman Agricultural Jihad Department ranked sixth nationwide last year in terms of implementing under-pressure irrigation systems! (Tehran Times)

Järgmise korrani!

No comments: